All for Joomla All for Webmasters

Zmienna pogoda w Tatrach

W Tatrach obowiązuje pierwszy, niski stopień zagrożenia lawinowego. W najbliższych dniach spodziewane są opady deszczu na Podhalu dlatego niektóre szlaki mogą być trudno dostępne.

W części reglowej Tatr tylko miejscami szlaki są błotniste. Szczególnie dużo błota jest w miejscach, gdzie trwa wywóz drewna (np. w dol. Starorobociańskiej). Na szlakach mogą jeszcze leżeć połamane gałęzie i drzewa, które są sukcesywnie usuwane. Z powodu zagrożenia przez mocno nachylone nad szlakiem drzewa, trzeci skrót na szlaku na Morskie Oko, jest zamknięty. Wycieczkę należy kontynuować drogą asfaltową. W wyższych partiach Tatr, od ok.1800 m n.p.m. panują warunki zimowe, a szlaki są twarde i oblodzone.
Dni są coraz krótsze i wycieczkę należy tak zaplanować, by wrócić przed zmrokiem. Latarka w plecaku może okazać się niezbędna.

Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w bardzo stromym, lub ekstremalnym terenie. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin. Zalecenia dla ruchu osób: Na ogół dogodne warunki dla wędrówek. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych. Stopień zagrożenia lawinowego jest tylko informacją, która obok prognozy pogody ma pomóc w planowaniu wyjść w Tatry. Pamiętaj że już przy 1 stopniu zagrożenia lawinowego, bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia zimowego możesz stać się ofiarą wypadku lawinowego.