All for Joomla All for Webmasters

Wspieramy akcję “Bezpiecznie na nartach”

ZANIM WJEDZIESZ NA STOK

Fanów zimowego szaleństwa z roku na rok przybywa. Szacuje się, że obecnie sporty zimowe uprawia około 6 milionów Polaków (dodam, że Warszawa liczy sobie niespełna 2 miliony mieszkańców). Śmiało zatem możemy uznać narciarstwo oraz snowboard za sporty masowe.

Wielu z nas oczekuje zimy z utęsknieniem, lecz nie każdy wie lub pamięta o przygotowaniu zarówno siebie, jak i swojego sprzętu do białego szaleństwa. A to klucz do udanego sezonu.

TRENING CZYNI MISTRZA

Jeśli na co dzień prowadzimy raczej siedzący tryb życia, a naszą jedyną aktywnością fizyczną jest gonienie autobusu lub wycieczka schodami w domu, zdecydowanie powinniśmy już we wrześniu/październiku pomyśleć o zwiększeniu aktywności. Na szczęście w naszym kraju otwiera się coraz więcej miejsc gdzie w przyjaznych warunkach możemy poprawić swoją kondycję.

O czym musimy pamiętać i na które partie ciała zwrócić szczególna uwagę? Na nartach czy snowboardzie najbardziej obciążone są nogi w szczególności kolana więc dobrze jest wzmocnić mięśnie ud. Przykładowo mięsień czworogłowy uda odpowiedzialny jest za stabilizację kolana – dlatego wzmacnianie go pomoże uniknąć w przyszłości urazu kolana.

Nie zapominajmy także o treningach pozostałych mięśni. Dwugłowy mięsień uda odpowiedzialny jest za zginanie stawu kolanowego, mięsień trójgłowy łydki lub mięsień piszczelowy są odpowiedzialne za staw skokowy.

Trening na siłowni pozwoli nam przygotować  się do sezonu, wzmocni nasz organizm, poprawi samopoczucie i co za tym idzie (a to niewątpliwie dobra informacja) pozwoli zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Trening możemy uzupełnić basenem oraz sauną.

SPA DLA SPRZĘTU

Oprócz przygotowania do sezonu naszego ciała pamiętajmy także o sprzęcie sportowym. Sprzęt narciarski zazwyczaj wiele miesięcy „pomieszkuje” w zakamarkach piwnic, zakurzony często nie jest gotowy do starcia ze śniegiem. W związku z tym musimy pamiętać, aby przed pierwszą jazdą zafundować mu SPA.

Najłatwiejszą formą jest oddanie sprzętu do serwisu narciarskiego. Takie serwisy znajdziemy w niemal każdym sklepie sportowym oraz na stoku narciarskim. Przed sezonem należy: naostrzyć krawędzie, nasmarować ślizg, sprawdzić wiązania, a gdy to konieczne wykonać regenerację oraz strukturę ślizgu. Koszt pełnego serwisu nie powinien przekroczyć kwoty od 80 do 100 zł.

Wykonanie takich zabiegów pozwoli nie tylko zwiększyć przyjemność z jazdy, ale wpłynie także na poprawę naszego bezpieczeństwa.

Na sam koniec zachęcam wszystkich do wykonywania rozgrzewek przed szusowaniem, a jeśli mamy wątpliwości co do swoich umiejętności zachęcamy do skorzystanie z pomocy Szkoły Narciarskiej Ski-Plus, która działa na Stacji Narciarskiej JurgowSki oraz do aktywnego uczestnictwa w zimowej akcji Bezpiecznie na Nartach.

Terminy nadchodzących imprez:

  • 30 stycznia -Mały bieg Podhalański
  • 4 luty – Kotelnica Białczańska
  • 11 luty –  Grapa Ski
  • 18 luty –  Zjazd na byle czym – Kotelnica Białczańska
  • 10 Marzec – Bieg narciarski Obidowa- Turbacz

Wspólnie dla bezpieczeństwa
Zespół Bezpiecznie na Nartach

kontakt@bezpiecznienanartach.pl

www.bezpiecznienanartach.pl

www.facebook.com/bezpiecznienanartach