All for Joomla All for Webmasters

Straż apeluje o bezpieczne korzystanie z fajerwerków

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej zamieściła na swojej stronie internetowej porady jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków w sylwestrową noc.

Co roku notuje się niebezpieczne wypadki związane z nieuważnym i nieodpowiednim używaniem środków pirotechnicznych. Strażacy przypominają, że najczęstszymi obrażeniami są oparzenia twarzy i rąk, a głośny huk petard może spowodować trwałe uszkodzenie słuchu.
Aby zminimalizować ryzyko, środki pirotechniczne powinniśmy kupować u znanych nam sprzedawców. Na kupionym wyrobie powinien się znajdować opis w języku polskim zawierający nazwę, typ produktu, klasę oraz ostrzeżenia. Zakupiony wyrób nie może być uszkodzony.
Jeżeli petarda nie odpali to nie wolno jej ponownie podpalać. Używanie większych baterii powinno się odbywać na miejscu gdzie jest dużo wolnej przestrzeni i nie ma drzew ani lini energetycznych.
To, że fajerwerki to nie zabawa świadczy fakt, iż za nieodpowiednie obchodzenie się z materiałami wybuchowymi lub naruszenie przepisów przeciwpożarowych grozi areszt od 5 do 30 dni lub grzywna w wysokości od 20 do 5000 zł.

Więcej informacji znajdziemy na stronie KG PSP