All for Joomla All for Webmasters

“Pamiętaj, że nie jesteś sam” – Bezpiecznie na nartach

Wybierając się w góry powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad (bo inaczej źle się to może dla nas skończyć)!

  1. Pamiętaj, że nie jesteś sam! Każdy narciarz powinien zachowywać się tak, by nie stwarzać zagrożenia dla innych na stoku. Pamiętajmy, że zjeżdżać mogą WSZYSCY – dzieci, seniorzy, początkujący, zaawansowani narciarze.
  2. Dostosuj prędkość! To, że jesteś od kilku lat narciarzem wcale nie oznacza, żeby wszędzie pokazywać swoje umiejętności. Na stoku powinno być bezpiecznie. Oczywiście, każdy z nas widział kiedyś Pana czy Panią uczącą się dopiero jeździć i wjeżdżającą z większą prędkością w przechodniów, czy kolejkę do orczyka. Dlatego właśnie pamiętajmy, że gdy uczymy się dopiero , lepiej wybrać „oślą górkę”. Często też kolizje na stoku, zdarzają się z powodu nadmiernej szybkości, niezapanowania nad nartami lub niezauważenia innego uczestnika ruchu. Każdy narciarz powinien jeździć tak aby w razie konieczności móc zahamować.
  3. Zaplanuj trasę! Komentarz FIS: W zależności od tego czy jesteśmy „świeżymi” narciarzami czy też zaawansowanymi powinniśmy dobrze dobrać trasę do naszych umiejętności. Na stokach rządzi zasada, że pierwszeństwo przysługuje temu kto znajduję się „przed” lub „niżej”. Osoby znajdujące się wyżej powinny zjeżdżać ze stoki ostrożniej i obserwować co się dzieje poniżej.
  4. Zasady wyprzedzanie! Na stoku możemy wyprzedzać zarówno z prawej strony jak z lewej. Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie. Osoba wyprzedzająca ponosi całkowitą odpowiedzialność za skutki manewru wyprzedzania do chwili jego ukończenia. Ta zasada odnosi się także do omijania osób stojących na stoku.
  5. Zaplanuj swój start! Doświadczenie dowodzi, że ogromna część wypadków zdarza się wskutek nieprzewidywalnego włączenia się w ruch nowego uczestnika. Pierwszą rzeczą którą należy sprawdzić czy włączeniu się do ruchu jest fakt, czy nasze ruszenie nie zagrozi innym uczestnikom.
  6. Postój na stoku! Pamiętajmy również o tym, by w przypadku chęci zatrzymania się rozejrzeć się i zatrzymać najlepiej na uboczu stoku. W przypadku szerokich stoków nie ma z tym najmniejszego problemu, jednak wiele z nich jest wąskich. Pamiętajmy, by zjechać możliwie najbliżej krawędzi stoku i zrobić ewentualny postój. W przypadku wywrócenia się (co się przecież każdemu może zdarzyć J ) wstajemy jak najszybciej i przemieszczamy w bezpieczne miejsce.
  7. Podchodzenie i schodzenie ze stoku! Trasy narciarskie są z założenia przeznaczone do ruchu jednokierunkowego – w dół. Pojawienie się osoby poruszającej się w przeciwnym kierunku stwarza zagrożenie dla poruszających się narciarzy. Dlatego pamiętajmy o tym by wchodząc czy schodząc ze stoku robić to możliwie najbliżej krawędzi stoku. Głupim pomysłem byłoby schodzenie środkiem trasy. Może to stworzyć niebezpieczeństwo zarówno dla nas jak i innych narciarzy.
  8. Stosowanie się do znaków i sygnalizacji! Na trasach umieszczone są znaki informujące o utrudnieniach i niebezpieczeństwach np. o lawinach, czy zamknięciu trasy. Uczestnik ruchu ma obowiązek obserwować znaki i stosować się do nich bezwzględnie. Uczestnik ruchu narciarskiego powinien zdawać sobie z tego sprawę, że znaki umieszczono dla jego własnego dobra i bezpieczeństwa.
  9. Przestrzeganie znaków narciarskich! Każdy użytkownik stoku narciarskiego powinien znać i stosować się do znaków i oznaczeń trasy. Trasy oznaczane są różnymi kolorami w zależności od stopnia trudności: niebieskie (łatwe), czerwone (średnio trudne) i trasy czarne o dużym nachyleniu i wysokim stopniu trudności. Istnieją także inne oznaczenia informujące np. O zamknięciu trasy.
  10. Przedstaw się! Niezbyt przyjemna sprawa, ale trzeba o niej powiedzieć. W przypadku uczestniczenia w wypadku, bądź bycia świadkiem powinniśmy podać swoje dane osobowe. Świadkowie i opis zdarzenia mają kardynalne znaczenie dla ustalenia odpowiedzialności i w związku z tym każdy, kto był świadkiem musi czuć się zobowiązanym do uczestniczenia w procedurach wyjaśniających. Dlatego nie denerwujmy się, gdy nas zapyta o nazwisko, jest to niezbędne.

Pamiętajmy więc, że jazda na nartach jest miła i przyjemna, ale również niebezpieczna. Przestrzegajmy powyższych wskazówek, aby bezpiecznie i zdrowo wrócić do domu.

Wspólnie dla bezpieczeństwa – Zimowa akcja Bezpiecznie na Nartach

kontakt@bezpiecznienanartach.pl

www.bezpiecznienanartach.pl

www.facebook.com/bezpiecznienanartach