All for Joomla All for Webmasters

Jak ominąć korki na Zakopiance?

Jak co roku na legendarnej już drodze krajowej nr 7 (do Rabki) oraz 47 (Rabka – Zakopane) o tej porze tworzą się gigantyczne korki. Jednak są różne trasy alternatywne i objazdy dzięki którym możemy zaoszczędzić nerwów i czasu. Podpowiadamy Wam którędy najszybciej dotrzeć do Białki Tatrzańskiej.

Trasa „Zakopianki” od Krakowa do Lubnia jest drogą dwujezdniową i tam przeważnie nie ma większych utrudnień na trasie. Problemy zazwyczaj zaczynają się po zjeździe w Lubniu, gdzie już do samego Nowego Targu (z małymi przerwami w Chabówce) prowadzi jeden pas ruchu. Skrzyżowanie w Skomielnej Białej również skutecznie utrudnia w miarę szybkie poruszanie.

Główne objazdy można podzielić na dwie grupy:
I. Z Lubnia lub Skomielnej Białej do Rabki.
II. Z Rabki do Nowego Targu.

Objazd: Lubień -> Mszana Dolna -> Rabka

Przed końcem dwupasmówki należy skręcić w prawo w kierunku Lubień/Mszana Dolna/Nowy Sącz na DW968. Na rondzie trzeci zjazd (na DW968) i kierujemy się przez Kasinę Małą do Mszany Dolnej. Tam dojeżdżamy do głównej drogi numer 28 i skręcamy w prawo w kierunku Rabki-Zdrój. Jak dojedziemy już do ronda w Rabce, opuszczamy je na drugim zjeździe w kierunku ulicy Sądeckiej. Przejeżdżamy przez Rynek i później skręcamy znów w prawo na ulicę Kilińskiego (musimy przejechać przez most). Tą ulicą dojedziemy do skrzyżowania z Zakopianką obok stacji Orlen i możemy się kierować albo prosto na Nowy Targ lub dalej objazdami jeśli trasa jest wciąż zakorkowana.

Lubien Mszana Rabka

Jeżeli trasa do Skomielnej Białej jest przejezdna ale już za skrzyżowaniem wiecie że trzeba będzie czekać to można skręcić na światłach w prawo w kierunku Jordanowa (Nr 28). Tam znajdziemy się w miejscowości Naprawa gdzie będziemy musieli skręcić w lewo w kierunku miejscowości Skawa (piąta z kolei uliczka w lewo).
Skomilan anaprawa rokiciny

W Skawie stoimy przed wyborem: w którym miejscu chcemy „dołączyć” do Zakopianki. Ilustracja poniżej
Skawa wybor trasy

Jeżeli jednak chcemy ominąć słynne zakręty w Chabówce (tzw: Patelnie) to powinniśmy się kierować ze Skawy w kierunku Rokicin Podhalańskich/ Raby Wyżnej. Ze Skawy jedziemy w stronę drogi krajowej nr 7 i skręcamy w prawo w kierunku Spytkowic/Raby Wyżnej.

Tutaj mamy do czynienia z drugą grupą objazdów: Rabka – Nowy Targ
Objazd 1: Rabka – Raba Wyżna – Bielanka – Pieniążkowice – Czarny Dunajec – Nowy Targ

Jadąc od Krakowa, na skrzyżowaniu w Rabce przy stacji Orlen skręcamy w prawo na DK 7 w stronę Spytkowic. Po paru kilometrach skręcamy w kierunku miasteczka Raba Wyżna przez które przejeżdżamy cały czas trzymając się drogi numer 958. Jedziemy kolejno przez Bielankę, Pieniążkowice, Wróblówkę i Czarny Dunajec. Tam dwukrotnie skręcamy w lewo na drogę numer 957 w kierunku Nowego Targu.
Rabka Cz.Dun Nowy Targ

Objazd 2: Rabka – Raba Wyżna – Sieniawa – Nowy Targ

Chyba najszybsza trasa zastępcza, po której wyjedziemy na skrzyżowaniu w Klikuszowej, zaraz obok Nowego Targu. Podobnie jak wcześniej kierujemy się na skrzyżowaniu w Rabce koło stacji Orlen w prawo na Spytkowice, później w lewo do Raby Wyżnej skąd kierujemy się w stronę Czarnego Dunajca. Jednak niedługo po wyjeździe z Raby W. jadąc wzdłuż drogi nr 957 napotkamy charakterystyczne zjazd w lewo po którym trzeba będzie przejechać pod małymwiaduktem. Jeśli zdecydujemy się jechać prosto to pojedziemy opisaną wyżej trasą na Czarny Dunajec. Jeśli skręcimy w lewo to przejedziemy przez wieś Sieniawa i jadąc cały czas główną drogą dotrzemy do wspomnianego skrzyżowania w Klikuszowej.
rabka sieniawa nt

Objazd 3: Rabka – Spytkowice – Podwilk – Orawka – Jabłonka – Czarny Dunajec – Nowy Targ

Najdłuższy objazd z Rabki do Nowego Targu jednak niewątpliwie po najlepszych drogach. Ze skrzyżowania w Rabce kierujemy się w prawo w kierunku Spytkowic i jadąc non stop prosto główną drogą krajową nr 7 mijamy kolejno Spytkowice, Podwilk, Orawkę i w Jabłonce skręcamy w lewo na Czarny Dunajec i Nowy Targ.
rabka jablonka nt

Objazd 4: Rabka – Raba Wyżna -Bielanka – Pieniążkowice – Dział – Nowy Targ

Najmniej uczęszczany objazd. Trasa taka sama jak w przypadku poprzednich z Rabki z tym że po wyjeździe z Raby Wyżnej przejeżdżamy przez Bielankę i w miejscowości Pieniążkowice skręcamy w lewo do miejscowościDział. Stamtąd wystarczy trzymać się głównej drogi, a przejedziemy przez Morawczynę oraz Trute. Znajdziemy się na ul. Św. Anny, która przebiega zaraz obok Zakopianki.
rabk dział nt

W naszym planie podróży uwzględniliśmy również alternatywę dla tradycyjnej trasy Nowy Targ – Białka poprzez Gronków. Są trzy możliwości:
1. Nowy Targ – Waksmund – Ostrowsko – Gronków – Białka.
Z Nowego Targu nie kierujemy się bezpośrednio na Gronków lecz jedziemy na rondzie im. Jana Pawła II prosto w kierunku Nowego Sącza. Przejeżdżamy przez Waksmund i w następnej miejscowości – Ostrowsko – skręcamy w mały zjazd w prawo, w kierunku Gronkowa. Tam przejedziemy przez całą miejscowość i wyjedziemy na skrzyżowaniu naprzeciw drogi na Szaflary. Skręcamy w prawo i jesteśmy niemal w Białce.
2. Nowy Targ –  Waksmund – Ostrowsko – Łopuszna – Nowa Biała – Białka.
Podobnie jak powyżej jedziemy przez Waksmund, Ostrowsko i w Łopusznej skręcamy w prawo (w ulicę Bielską) w kierunku Nowej Białej. Przejeżdżamy kawałek drogi przez las i w Nowej Białej na skrzyżowaniu obok kościoła skręcamy w prawo. Dalej już droga poprowadzi nas wzdłuż Przełomu Białki i dojedziemy do małego skrzyżowania, przez które musimy przejechać na wprost. Dzięki temu znajdziemy się na ulicy Grapa w Białce Tatrzańskiej.
3. Nowy Targ – Szaflary – Bór – Gronków – Białka.
Jeśli ktoś chciałby uniknąć zjazdu już w Nowym Targu może podjechać parę kilometrów Zakopianką do miejscowości sąsiadującej ze stolicą Podhala, Szaflar. Tam z Zakopianki zjeżdżamy w lewo (jest pas do zjazdu) w ulicę Augustyna Suskiego. Dalej jedziemy prosto, przejeżdżamy przez most i zaraz za mostem musimy skręcić w lewo. Tam po chwili trzeba będzie wyjechać pod krótką lecz stromą górkę i później już prosto do miejscowości Bór. Jadąc wzdłuż głównej drogi wyjedziemy na skrzyżowaniu w Gronkowie, naprzeciw wyjazdu objazdu nr 1. Skręcamy w prawo i już zaraz jest Białka.
Oto trzy grafiki tych objazdów:
NT Ostrowsko Białka NT Łopuszna Białka  nt szaflary bialka
Jeżeli chcecie się dostać z jednego końca Białki na drugi, ale kosmiczne korki wam na to nie pozwalają to istnieje alternatywna trasa poprzez Czarną Górę.
Białka czarna góra trybsz

Jeżeli znajdujemy się na Kaniówce i chcemy się dostać na Grapę (lub do Nowego Targu czy też w drugą stronę – z Grapy do Zakopanego) poprzez ten objazd powinniśmy się kierować w stronę Bukowiny Tatrzańskiej. Na rondzie zjeżdżamy drugim skrętem w stronę Czarnej Góry/Jurgowa. Zaraz za mostem skręcamy w lewo i jedziemy przez całą Czarną Górę (droga wiedzie mocno pod górę) aż dojedziemy do części miejscowości – Zagóry, gdzie można dojechać do stacji narciarskiej Litwinka. My kierujemy się dalej wprost (teraz już z zjazd góry) i wyjeżdżamy z miejscowości. Po ok dwóch kilometrach dojeżdżamy do skrzyżowania z główną drogą w Trybszu. Na nim skręcamy w lewo i jedziemy cały czas prosto aż po minięciu mostu na rzece Białka dojedziemy do skrzyżowania:
Prosto – Nowy Targ
Skręt w prawo – Nowa Biała/ Nowy Sącz.
Skręt w lewo – Białka Tatrzańska ul. Grapa.
Tak jak wspomnieliśmy, tą samą trasą można się dostać z ulicy Grapa do Jurgowa, Czarnej Góry czy też Bukowiny lub Zakopanego.