All for Joomla All for Webmasters

Kronika TOPR

Za nami tydzień bardzo zmiennej pogody w Tatrach. Najpierw mróz i opady śniegu, później wiejący  z dużą prędkością ( na Kasprowym porywy do 150 km/godz.) wiatr halny. Taka huśtawka ciśnienia, temperatury niekorzystnie wpływa  między innymi na psychikę i w konsekwencji na chęć pożegnania się z życiem w Tatrach. Tak było i tym razem.

Środa 16.11.

Na prośbę pogotowia po godz. 18-tej z rejonu Kotelnicy przetransportowano do szpitala karetką terenową TOPR chorą mieszkankę.

Ze względu na dość intensywne opady śniegu ogłoszono powyżej 1600 m npm. II stopień zagrożenia lawinowego.

O godz. 19.35 powiadomiono TOPR, że mieszkaniec Zakopanego  wyszedł w Regle być może w celach samobójczych, co sugerował SMS wysłany przez niego do znajomych. Poproszono Policję o namierzenie jego telefonu komórkowego. Na poszukiwania w Regle wyruszyło 17-tu ratowników, którzy podzieleni na zespoły przeszukiwali teren od Krokwi po Dol. Strążyską.  O godz. 21.04 jeden z zespołów odnalazł nieprzytomnego  zakopiańczyka na skałach nad Jaskinią Ku Dziurze. Po udzieleniu I pomocy został on w noszach zniesiony do wylotu Dolinki Ku Dziurze i o 22.42 przekazany załodze karetki pogotowia.

Niedziela 20.11.

Po godz. 10-tej z Hali Gąsienicowej przetransportowano do szpitala turystkę, która doznała urazu kolana.

W Tatrach Halny, który ma przestać wiać około środy. Póki co prognoza przewiduje dodatnie temperatury. Ochłodzić ma się dopiero pod koniec tygodnia. Mimo halnego w Tatrach powyżej schronisk, panują zimowe warunki. Wybierając się na wyżej położone szlaki, należy posiadać sprzęt do zimowej turystyki, pamiętając również o zagrożeniu lawinowym.

Opracował: Adam Marasek