Białka Tatrzańska – gdzie na spacer?

Gdzie na spacer z dzieckiem w Białce?

Białka Tatrzańska to wspaniała, malownicza wieś podhalańska, która położona jest w województwie małopolskim. Niemal przez cały rok do Białki zjeżdżają turyści z całej Polski oraz Europy. Do tej turystycznej wioski przyciągają ich liczne wyciągi narciarskie, nowoczesne baseny termalne, kolejki linowe oraz malownicze szlaki turystyczne, które stworzone dla amatorów i zawodowców pieszych wędrówek zapewniają im zdrową rozrywkę na długie godziny. Jednym z doskonałych pomysłów na spacer całą rodziną jest dla przykładu droga od Kaniówki przez Horników Wierch, Groń oraz wioskę Leśnice, która czeka na końcu pierwszego ze szlaków. Jest do doskonała trasa dla całej rodziny, wiedzie ona przez malownicze tereny Białki Tatrzańskiej, odsłaniając sporo uroków tego miejsca, a przy tym nie wymaga przebycia wielu kilometrów na nogach. To ważne, szczególnie dla rodzin, które udają się do Białki razem ze swoimi małymi dziećmi, które nie są jeszcze gotowe do długich pieszych wędrówek.

gdzie na spacer białka tatrzańska

Spacer z dala od zgiełku – Białka Tatrzańska

Druga z propozycji to już nieco dłuższa trasa zaczynająca się od Litworowego Stawu. Pięknego miejsca, w którym znajduje się – jak sama nazwa wskazuje, urokliwy staw, w towarzystwie lokalnej restauracji. Dalsza droga biegnąca przez Jankulakowski Wierch to tereny polne, oddalone od zgiełku i cywilizacji. Szlak biegnie również przez tereny leśne, co jest dodatkową atrakcją dla dzieci – w tym wypadku również długość szlaku jest wskazana dla tych rodzin, które w podróż udały się ze swoimi pociechami. Omawiana droga kończy się w miejscowości Leśnica. Wokół – pola, góry, cisza oraz spokój. Idealna propozycja dla tych, którzy potrzebują chwili wytchnienia i spotkania ze swoimi myślami. Dla dzieci – ogromny teren do bezpiecznego biegania. Trudniejszą i bardziej wymagającą propozycją będzie szlak wiodący do Gilczarowa Górnego – piękne widoki na Białkę to nagroda dla każdego, kto pokona ten szlak. Zanim jednak naszym oczom ukażą się piękne krajobrazy, trzeba zacząć drogę, która rozpoczyna się w Białce Tatrzańskiej, obok zabytkowego kościoła. Planując omawianą trasę, dobrze będzie zarezerwować czas na krótkie zwiedzenie tej zabytkowej budowli. 

spacer z dzieckiem

Długi spacer na świeżym powietrzu

Zdecydowanie najdłuższą opcją, przeznaczoną dla miłośników chodzenia i długich wycieczek jest oznaczona kolorem czerwonym (na szlakach turystycznych oraz mapach) droga z Bukowiny Tatrzańskiej “klin” do Bukowiny Tatrzańskiej “dolnej”. Niech nikogo nie zwiodą nazwy miejscowości, które są jednocześnie początkiem i końcem szlaku. Kilometrów wbrew pozorom jest sporo. Omawiany szlak wiedzie przez takie miejscowości jak Brzegi, Jurgów, Rzepiska oraz Czarna Góra. Podobnie jak w przypadku poprzednich tras, dookoła sama natura, lasy, góry i pola. Wspaniałe miejsce, które oprócz widoków oferuje sporą dawkę kilometrów i zdrowego, wiejskiego powietrza. Ta droga to zdecydowanie propozycja dla tych, którzy mają czas, są dobrze przygotowani do górskich wędrówek oraz zmiennej pogody. Bo w tym wszystkim nie można zapominać rzecz jasna o tym, że w górach pogoda lubi bardzo szybko się zmieniać. 

noclegi podhale