All for Joomla All for Webmasters

Wzrasta liczba interwencji pogotowia i TOPR-u

Wraz z rozpoczęciem ferii zimowych wzrosła intensywność wypadków na stokach. W Białce coraz częściej słyszy się dźwięk syreny karetki.

Niestety najczęstszą przyczyną różnych wypadków na trasach narciarskich jest przecenianie swoich umiejętności. Często dochodzi do sytuacji gdzie na stromej i szybkiej trasie spotykamy osoby, które dopiero uczą się jeździć lub nie potrafią zjechać na dół. Dobieranie poziomu trudności trasy do swoich umiejętności jest absolutną podstawą. Proces nauki jazdy na nartach i snowboardzie nie kończy się na jednej lekcji z instruktorem. Bardzo ważne jest doświadczenie i czas, który przeznaczymy na samodoskonalenie.

Drugim najczęstszym powodem urazów jest brak odpowiedniego przygotowania do jazdy. Zwłaszcza jeżeli ktoś posiada sedenteryjny tryb pracy. Jeżdżąc na nartach stawy kolanowe są maksymalnie obciążone. Jeśli nie wzmocnimy odpowiednio mięśni i całego układu kostno-stawowego, więzadła i włókna mięśniowe po prostu nie wytrzymują. Do poważnego urazu może dojść nawet w trakcie jazdy.
Na szczęście coraz rzadziej spotyka się osoby, które zjeżdżają pod silnym wpływem alkoholu. Coraz więcej dorosłych osób decyduje się również na zakup kasku ochronnego, mimo iż nie ma takiego obowiązku.

Przypominamy, że dyżurka Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego znajduje się na Kotelnicy. Można się skontaktować pod numerem: 609 616 978 lub
numerem ratunkowym w górach 601 100 300