All for Joomla All for Webmasters

Jak dobrać sprzęt narciarski?

Wielu turystów zmaga się z problemem doboru sprzętu narciarskiego. Podpowiadamy jakie narty i buty wybrać, i dlaczego nie zawsze warto słuchać wskazówek w sklepach sportowych.

Częstym problemem, z którym spotykamy się na stokach jest źle dobrany sprzęt narciarski. Wielu turystów wręcz “walczy o przeżycie” próbując wykonać jakikolwiek manewr.
Najważniejszą częścią kompletu narciarskiego są buty. To one “przekazują” na narty to co chcemy zrobić. Muszą być dopasowane niemal idealnie. Stopa nie może mieć luzu, ale z drugiej strony nie powinna być za mocno ściśnięta, gdyż jazda będzie sprawiała dyskomfort. Istotną rzeczą w butach narciarskich jest ich twardość. Wyróżniamy miękkie (dla początkujących, flex index < 40), średnie (flex index 40-70) i twarde (flex index 60 <).  Jeśli jesteś początkującym narciarzem i dopiero uczysz się tego sportu – najlepsze będą buty miękkie. I tak dalej wraz ze wzrostem umiejętności. Sztywność butów ma przełożenie na docisk nart. Przy większych prędkościach i trudniejszych trasach lepiej spisują się buty twarde.
W wielu sklepach sportowych spotykaliśmy się z sytuacją, gdzie sprzedawca nie miał pojęcia o produkcie i próbował zachwalać sprzęt na podstawie ceny i koloru, co tak naprawdę jest najmniej ważne.

Jeśli chodzi o narty to również czynnikiem decydującym jest poprawne określenie naszych umiejętności oraz tras na których będziemy jeździć. Jeśli jeździsz raz do roku na parę dni to najlepszą opcją będzie wypożyczenie nart. Obecnie niemal wszystkie wypożyczalnie dysponują najnowszymi modelami, których zakup wiązałby się z ogromnymi kosztami.

Najczęstszym pytaniem jest: Jaka długość? Najwygodniej rekreacyjnie będzie się jeździło na nartach, których długość sięga nam do podbródka (ok 20cm mniej od wzrostu).
Trzeba pamiętać, że kupując nowe narty w sklepie, przed jazdą powinniśmy je oddać do serwisu, gdzie ustawią nam odpowiedni kąt krawędzi i nasmarują ślizg narty. Występują również różnice w sprzęcie damskim i męskim. Narty dla kobiet poza walorami czysto wizualnymi, mają przesunięty środek wiązania przez co trudniej jest “usiąść” na nich.

Podobnie jak w przypadku butów tutaj również występuje problem twardości narty. Im twardsza tym bardziej dynamiczna. Jednak do odpowiedniego korzystania z twardych nart koniecznie jest posiadanie bardziej zaawansowanych umiejętności i jazda na trudnych, szybkich trasach. Przy jeździe czysto rekreacyjnej lepiej zainwestować w miękkie deski.
Trzecim równie ważnym punktem jest promień skrętu oznaczany na szacie graficznej literką “R”. Im większy promień skrętu tym “mniejsze”skręty. Narta po zakrawędziowaniu wygina się w łuk o danym promieniu.

Reasumując najważniejsze w doborze sprzętu narciarskiego jest poprawne określenie swoich umiejętności oraz wyznaczenie tras na których będziemy jeździć. Sugerowanie się ceną i kolorem jest absolutnie sprawą drugorzędną.